Camilerde tabureden sonra resim fitnesi

   Camileri kiliseye benzetme projeleri hız kesmeden devam ediyor. Bu fitneye bir camiye ağaç şelale resimleri yaparak farklı bir boyut kazandırmak isteniyor.

   Yenice Mahallesi’nde 1910’lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle kiliseye benzetme projesine katkı sağlıyor. 

   Projenin masumane sebebi ise Bakara Suresi’ndeki bir ayeti rehber almışlar. ‘Yeri döşek yaptık, gökyüzünden size sular indirdik.’ cümleleri geçen ayeti camiye resmetmeye çalışmışlar.

   Bu gün ağaç resmedilir, yarın biri çıkıp Ka’be çizer bir başkası çıkar meyve ayetlerinden etkilenip meyve bahçesi çizer, bir başkası cehennem ayetlerinden etkilenip ateş resmi çizer. Sonra birileri kalkıp başka ayetlerden yola çıkarak melek tasvir eder.

   Caminin süsü cemaatidir. Huşu ise insanın kalbindedir. Camide cemaat yok, kalplerde huşu yok. Camileri şekilden şekile sokmanın peşindeyiz.

   Nefse ve göze hoş geliyor ama bu bir proje…

   Camilere tabure koydular uyardık, dikkate alan olmadı. O masum tabureler banklara dönüştü.

   Şimdi de kilise tarzı resimli duvarlar… Uyarıyoruz…

   Yeni Diyanet İşleri başkanı mutlaka bu işlere bir el atmalı, standartlar getirilmeli ve uymayanlara cezai işlem uygulanmalı.

http://www.ihvanlar.net

Reklamlar

Camilerde tabureden sonra resim fitnesi” üzerine 7 yorum

  1. Bu ne ya boğaziçi yalısı bahçesi gibi tövbe tövbe bizim camilerimiz sade bin kat daha güzel o sadelikte biz huşu buluyoruz…..müdahale edilsin ses cikarilmazsa yaparlar.

  2. kırşehir kamanlıyım kamanda ne cemaat var çoğu insan içkici faizcidir insanların çoğu dünya düşkünüdür kırşehir genellikle çalgıcı bilinir doğuda medrese vardır karadenizde hocalar vardır kırşehirde fazla din alimi çıkmaz camiyede genellikle yaşlılar kılar camide kilise gibi sandalye vardır

  3. İğrenç ise kimse gidip namaz kılmaz ve ya caminin kapısına kilit vurulur ya da dekorasyonda değişikliğe gidilir.. Şahsen bana çok da acayip gelmedi.. Lâkin camilere bank konulması meselesi haklısınız hiç hoş değil..

  4. hatırladığım kadarıyla hadisi şerifte mescidlerimizi sade yapmamız emrediliyor.böyle bir camide insanda huşu diye birşey kalmaz.zaten kalmadı da…

  5. bidatta hız kesmeden sapıklığa gidiyoruz.ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.H.ŞERİFTE camilerin suslenmesiyle ilgili bir ifade vardı kıyamet alametiolarak zikredilmiş.merak ediyordum bu olsa gerek böyle birşeyi hayal bile edemezdim yazıklar olsun.

  6. Nede Güzel Söylemişsiniz ağzınıza sağlık
    “Caminin süsü cemaatidir. Huşu ise insanın kalbindedir. Camide cemaat yok, kalplerde huşu yok. Camileri şekilden şekile sokmanın peşindeyiz.”
    Allah bütün müslümanlara islam bilinci versin ıslah etsin affetsin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s