Medreseler Kaliteyi Yükseltmeli

   Dün rutubetli bodrum katlarında, pencerelerine branda çekilmiş karanlık dairelerde Kur’an ve Arapça ilimlerinin öğrenildiği medreseler bu gün bir cumhurbaşkanının ağzından övülüyorsa ve devasa binalarda, en yeni tekniklere sahip medreseler yapılıyorsa Allah’a ne kadar şükretsek azdır.
   Bu noktada medreselerin günümüze kadar gelmesine vesile olan başta Mahmud Efendi hazretlerine, Tillo’daki ilim erbabına ve çok büyük sıkıntılar içinde bu davaya gönül veren isimsiz kahramanlarına, zor şartlarda bulunan ve dünyalık beklentisi olmayan medreseye evlatlarını veren ailelere dua etmemiz gerekiyor. Allah onlardan razı olsun.

MEDRESELER…

Sitemizi takip edenler medreseler hakkında yazdığımız bir yazı serisinde eksikliklere ve olması gerekenlere değindiğimizi biliyor. Bu vesileyle de bir kaç hususa temas etmek istiyoruz.

Günümüzde bazı devlet erkanının da teşvikiyle Medreseler yeniden ihya oluyor Elhamdülillah.

İnsanlar merak ediyor, araştırıyor ve evlatlarını da bu müesseseye vermek isteyenler oluyor. Bu sebeple medrese eğitimine önem veren kurumların bazı şeylere dikkat etmesi gerekiyor.

Evladını bu yola vermek isteyenler 2 çeşit oluyor.

a) Eti senin kemiği benim, okusun okutsun diyerek verenler

b) Medrese eğitimini alırken okulunu da okusun isteyenler

Kurumlar her iki ihtiyacı da karşılamalı. Okul eğitiminin de beraber alındığı (dışarıdan bitirme de olsa) medreseler kurulmalı.

Her iki çeşit medresenin de kalitesi yükseltilmeli.

O bölgede bir yıldız gibi parlamalı. Parmakla gösterilmeli.

Bunun için de donanımlı hocalar görevlendirilmeli.

ÇAĞIN GEREKSİNİMLERİ KARŞILANMALI

   En sıkıntılı olduğumuz nokta belki de çağın gerekli ihtiyaçlı kıldığı donanımı çocuğa verememek, sosyal bir yapı kazandıramamak. Öyle medreseler var ki, yolda talebenin yürüyüşündeki o soyutlanmış eziklikten “bu çocuk o medresede okuyor” diyebiliyorsunuz.

   Dolayısıyla bazı şeyleri tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor.

   Neler yapılmalı diye düşünecek olursak:

-Çocukların sosyalleşeceği (spor, yüzme, koşu, piknik, yardımlaşma gibi) her türlü meşru etkinlikler yapılmalı.

-Kültürel geziler düzenlenmeli

-İslami kültür, medeniyet, tarih dersleri verilmeli.

-Dünya İslam ülkeleri ve tarihleri işlenmeli

-Müslüman ülkelerin geçmiş ve şimdiki halleri işlenmeli

-İslami tefekkürü canlandıracak belgesel, bilimsel çalışmalar izletilmeli

-İnsanlarla iletişim, etkileşim, diksiyon ve hitabet dersi verilmeli.

-İlahiyat ders kitapları hocaların süzgecinden geçirilerek okutulmalı ve eğrilik doğruluk gösterilmeli, ilahiyatın gündemi takip edilmeli.

-Çağın manevi hastalıkları ve tedavi yöntemleri işlenmeli

-Ehli Sünnete itiraz edilen ve verilecek cevaplar iyi bilinmeli

-Müslümanların zihinlerini karıştırmak isteyenlere karşı hazırlıklı olunmalı

   Daha bir çok konu eklenebilir.

   Mesela Kur’an talebesi ama daha okuduğu kitabın özelliklerini bilmiyor. Nasıl indi? Nüzul hangi ayetle başladı, hangi ayetle nihayet buldu? Hangi lehçeyle okundu? Nasıl yazıldı? Niye yazıldı? Nasıl çoğaltıldı? Nasıl harekelendi?

   Bu gün birileri Kur’an’da eksik var veya ziyade var diyorsa talebe bütün bu süreçleri bilecek ki cevap verebilsin.

   Bu şekilde geniş bir bakış açısıyla, medrese talebelerinin halk nazarındaki “pısırık, cahil, geri kalmış, asosyal, içe kapanık, kendini savunamayan, cevap veremeyen, çekingen” gibi negatif düşünceler yıkılmalı.

http://www.ihvanlar.net

Reklamlar

Medreseler Kaliteyi Yükseltmeli” üzerine 13 yorum

 1. Hasıl-ı KELAM, MEDRESELER kendilerini yenilemeli, hem dünyevi hemde uhrevi ilimlere vakıf NESİLLER yetiştirilmeli. Osmanlının gerilemesinde maalesef MEDRESELERİN kendilerini yenilemeyişi, belki de koca imparatorluğun çöküşüne vesile oldu. Şayet bu yerkürede BİZ olarak yaşayacaksak, insanlığa umut olmak istiyorsak, kendi değerlerimize sahip NESİLLER ile ancak hedefimize ulaşabiliriz.
  Bakın bana, kendimi ne kadar zorlasam dahi ECDADIMIN kullandığı lisanı kullanamıyorum, beceremiyorum maalesef.

 2. Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin hayaliydi hem fen hem dini ilimlerin verildiği bir medrese acmak.Lakin birinci Dünya savaşı çıkınca henüz temelini atmakta olduğu medresettuzzehrayi bırakıp harbe katıldı. İnşaallah bu düşüncesi bir gün gerçekleşecek.

 3. Ejdat Göktürkce kullanıyordu amenna peki 100 yıl evvelinde neden Latince ye geçtik? ? Biz latinmiyiz? ? Göktürk alfabesi ne güne duruyordu ?? Orhun kitabelerinde bulunan alfabe yi neden kanunlastirmadilar? ? Neden şimdiki Japon Çin yunan israil Rusya kendi alfabelerini kullanıyorda biz türkler Latince yi kullanıyoruz ??? Adımız kimliğimiz türk lakin türkten başka herşeye benzer olduk sokaklara çık ta bak yada sokağa gerek yok kendine bir bak ?? Sokaktaki kot pantolonu amerikalı köpek çobanları kovboylar giyiyordu yırtıp parcalanmasın diye şimdi 5 yaşındaki çocuğumuzdan 70 yaşındaki kemalist teyze ye kadar biz giyiyoruz asimile mi istiyorsun ?? Al sana asimile ne dil kaldı ne alfabe ne kıyafet giyim kusam kaldı ne eğitim ne öğretim medrese gerisi vesvese Uluğ beyler ali kuscu lar Akşemseddin ler piri reisler hepsi astronomi fizik kimya biyoloji tıp coğrafya gibi alanlar da etkinliklerini medrese tahsiline borçlular. ..

 4. Bre MEMİEW, bu vesile ile benim ecdadın kullandığı dilleri öğrendik 😀
  Sen seninkilerden haber ver de bilgilenelim.

  Şaka bi yana Arkadaşlar, demek ki, SİTENİZ farklı kesimler tarafından da izlendiğine göre, hatta ecnebi artıklarını da müşahade ettişimize göre,güzel iş çıkartıyorsunuz.

  Tebrik ederim.
  MAŞAALLAH

 5. Ecdadımız neden arapça kullandı? Biz arap miydik? Kuranın indiği dil diye alfabe yapmak gerekiyordu. Allah ilk kavim onlar oldugu icin o dilde indirdi. Latince gayet güzel.

 6. Ben osmanlı tipi, okulda öğrenilmesi gereken ilimler ile islami ilimlerin bir arada verilmesi taraftarıyım.. Fen, fizik, matematik olduğu gibi islami ilimlerinde bir arada bulunması gerekiyor. Bu velileri medreselere yönelik daha da teşvik edecektir. Büyük zatlara baktığımıda bir çok ilime vakıflar, tıp, fizik, kimya vb.. Ağaç yaşken eğilir bu sebeple çocukların çok yönlü bir eğitim sistemine ihtiyacı var. Bizi değerlerimizden kopartan, gerçekten eğitim kalitesi üniversitelerden islam düşmanlarının çıkmasının en büyük sebeplerinden biride bu ayrımdır. Eğer çocuk ufakken bir arada bu eğitimleri alsaydı bu gün İslam’a değil şeytana ve nefsine düşman olurdu. Bir gün elimde imkan olursa herhalde ilk yapacağım iş ilkokul çağından üniversite bitimine kadar tüm ilimlerin bir arada bulunduğu bir eğitim sistemi oturtmak olacaktır.

 7. Medreselerin kapatılması bozulduğu içinse daha bozuğu olan batı sistemindeki okullara ne demeli. Bu okullarda İslami ilimler kaldırılıp batı düşüncesine göre insan yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Yani bozuk insan yetiştireceğiz demektir. Medreseleri ıslah etmesi gerekirken, alim yetiştirmesi gerekirken, medreselerin kapatılması ve alimlerin asılması bozuk Avrupa’ya benzetmedir. Şu andaki sorunların baş sorumluları onlardır. Lozan imzalandıktan sonra, Osmanlıların istiklalini neden tanıdın diye çıkışan ingilizlere cevab veren bir ingiliz:Biz onları lozan anlaşmasıyla ruhen imanen öldürdük. İslam’dan uzaklaştırılacaklar, bize söz verildi demiştir.
  Bu okullarda müslüman harflerinin kullanılması İslam’ı hatırlatacağından latin harfleri adı altında hıristiyan harfleri kullanılmıştır. Tek adamın emireri harf devrimi ile ilgili: “Harf inkilabı bir okuma yazma kolaylığına bağlanamaz. Harf inkilabının faydası kültür değişimini kolaylaştırmaktır” demiştir. Müslümanlıktan gavurluğa geçişi kolaylaştırmak. Zaten fıtraten insanın sağdan sola doğru yazması daha kolayına gider. Bunlar burada da fıtrata ters iş yapmışlardır.

 8. Bunu bana ismi arapça mehmed olan adam mı soruyor latincenin neresi gayet güzel ?? İsmi bizden olup kimliğini beynini avrupa ya satmış kiraya vermiş dönekler sürüsü. ..

 9. Ne güzel gerçekten bu siteyi takip ediyorlar mı:D. Allah devamını nasip etsin ne diyeyim😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s